- CROCUS - https://crocus-pro.com -

Особливості використання шафрану в кулінарії

Підкреслити смак страви, зробити її унікальною, допомагають спеції. Й одна з найулюбленіших пряностей у шеф-кухарів з усього світу — це шафран. Його використовують в кухнях різних країн, додаючи до десертів, м’ясних, рибних страв та навіть напоїв.

Шафран (крокус) має унікальні смакові якості. Це напрочуд ароматна пряність, яка надає стравам особливого смаку, неповторного запаху та легкого золотистого відтінку.

 

Який на смак шафран?

Смак крокуса — багатокомпонентний та складний. Він одночасно солодкуватий, земляний і квітковий. Саме тому, шафран знайшов своє застосування в кондитерській справі: його полюбляють додавати в лимонний пиріг та іншу випічку. Також з крокусом добре смакують морепродукти: наприклад, креветки. А ще — традиційна іспанська паелья.
Зверніть увагу: дуже часто під виглядом натурального шафрану можна придбати дешеву імітацію цієї прянощі. Про підробку свідчитиме металевий або пластиковий запах, а також гіркий присмак. Додавати таку спецію до страв — небезпечно для здоров’я.

Переваги та користь шафрану

 

Ця унікальна спеція використовувалась не лише в кулінарії, а й в традиційні медицині. Протягом тисячоліть — від перської до індійської культур — шафран застосовували для лікування астми, кашлю, печії, безсоння, депресії, хвороби Альцгеймера, шкірних захворювань та хвороб серцево-судинної системи.

Знаючи про лікувальні властивості цієї прянощі, шафран заварювали як чай або в молоці. А також використовували його для шкіри голови: щоб зменшити випадіння волосся.

У наш час, багато спеціалістів вірять у заспокійливу, протизапальну та антидепресивну дію шафрану, використовуючи його у комплексному лікуванні багатьох захворювань.

 

Страви з додаванням шафрану в кулінарії різних країн світу

Найбільше застосування ця спеція отримала саме в солодких стравах. У Європі та Північній Америці шафран додають в найрізноманітніші кондитерські вироби:

Також у європейських країнах шафран додають до основних страв з різних сортів риби, м’яса, бобів, овочів.

В Індії крокус додають до кондитерки — найчастіше, в йогурти та пудинги. На Сході, ця спеція — незамінний компонент страв з м’яса, курки, овочів, рису.

Окрім цього, шафран добре поєднується з молочними продуктами. Не лише підкреслює їхній смак, а й допомагає стравам з молока засвоюватися.

Окреме місце ця спеція займає в приготуванні алкоголю. Адже надає особливого аромату та забарвлення лікерам, настоянкам та коктейлям. Здатність шафрану фарбувати страви в золотистий колір знайшла застосування у приготуванні їжі з білих сортів м’яса, риби, птиці. Страва виглядає дуже апетитно, залишаючись при цьому малокалорійною та дієтичною.

 

У якому вигляді шафран додають до страв?

Спеція може використовуватися як повністю (все стебло), так і лише її плоди. Також шафран перетирають до стану порошку, який попередньо замочують у воді. Для оптимального дозування спецію розчиняють у воді або сумішах з невеликим вмістом спирту. Так буде простіше виміряти необхідну кількість шафрану.

Водяну або спиртову заготовку з крокусу дуже легко приготувати: залийте порошок теплою водою, в пропорції 1 грам на 120 мілілітрів рідини. Якщо ви готуєте спиртовий розчин додатково розводять водою. Вже через 15-20 хвилин отриману рідину можна додавати до основних страв чи кондитерських виробів.

Оптимальна кількість шафрану для різних страв варіюється. У випічку зазвичай додають 0,1 грама спеції перед випіканням або під час замішування тіста. А в страви з риби та м’яса — аналогічну кількість шафрану, але за декілька хвилин до готовності.