Червоне Золото

Чому шафран – найдорожча спеція?

Особливості шафрану

Чи знаєте ви, що шафран в усьому світі вважається «королем рослин» і «царем прянощів». Одна з причин високої вартості шафрану – його трудомістке виробництво.

Шафран – це найдорожча пряність у світі: вартість кілограма цієї приправи сьогодні варіюється в межах 6,5-8 тисяч доларів. Більш того, шафран – єдина спеція з часів Середньовіччя, за яку готові платити таку величезну ціну.

У шафрані міститься безліч мінеральних речовин, серед яких є кальцій, селен, залізо, цинк, натрій, марганець, мідь і фосфор. Крім того, в даній спеції велика кількість вітамінів групи В, вітаміну А та аскорбінової кислоти.

Головна складність виробництва шафрану полягає в тому, що для збору квіток пурпурного крокусу і обробки його тичинок використовується тільки ручна праця. Крім того, рослина цвіте тільки 4 тижні на рік, а тривалість цвітіння кожної окремої квітки не перевищує 3-х днів.

Потрібно встигнути зібрати тичинки на світанку в перший день цвітіння і швидко висушити їх. Тільки тоді готова спеція буде якісною. Для отримання 500 г готового шафрану необхідно обробити близько 75 тисяч квіток.

Обери спецію для себе


    01

    Шафран
    у кулінарії

    Шафран – спеція, що володіє величезною силою, одного грама вистачить на безліч страв. Аромат цієї пряності дуже сильний. Для повного розкриття букета може знадобитися від 12 до 24 годин. Найкраще замочувати приймочки шафрану у воді або молоці, щоб додавати до страви не сам шафран, а його настоянку.

    Для молочних страв, кремів і десертних соусів, для випічки, морозива та желе шафран – приправа ідеальна. 7-8 приймочок, доданих до заварного крему для торта, повністю його пофарбують у золотистий колір та створять винятковий аромат.

    На Сході дуже цінують шафран і широко його використовують, особливо для приготування страв із м’ясом і куркою. Приправа шафран для плову – це святе. А якщо ви покладете цю спецію у плов із родзинками, сухофруктами та мигдалем, вона додасть вашій страві, дійсно, неперевершені і вишукані нотки.

    Страви з риби та морепродуктів також часто приправляють дорогоцінною спецією. У чудовий колір шафран забарвлює прозорі рибні бульйони, супи та соуси. Не зіпсує шафран чай і каву (особливо з молоком), навпаки – дві приймочки, додані до напою, зроблять його просто незрівнянним.

    У середземноморській кухні його кладуть у овочеве рагу, використовують у виробництві вершкового масла, а також різних видів сиру, знову ж таки через його чудову здатність дарувати продуктам золотистий відтінок. А ще шафраном ароматизують деякі види лікерів, не обходиться без нього і виробництво безалкогольних напоїв.

    02

    Шафран
    у косметології

    Шафран має здатність стимулювати внутрішньо клітинні обмінні процеси, захищає шкіру, перешкоджає виникненню запальних процесів, робить її бархатистою і м’якою, омолоджує.

    Шафранова вода. Приготований розчин можна зберігати в холодильнику 3 – 4 тижні. Одна чайна ложка тичинок шафрану дасть 250 мл. шафранової води.

    1. Нагріти сковорідку на дуже повільному вогні і смажити тичинки, постійно помішуючи, 2-3 хвилини до тих пір, поки шафран не набуде насиченого червоного кольору.

    2. Відразу ж перекласти шафран у дерев’яну ступку, потовкти в пудру.

    3. Акуратно пересипте пудру в чистий глечик або баночку, не втративши жодної дорогоцінної крупинки, і залийте 250 мл теплої води. Щільно закрийте і як слід збовтайте. Шафран має розчинитися у воді.

    4. Дайте охолонути, і поставте в холодильник

    03

    Лікувальні
    властивості

    Користь шафрану була відома ще древнім цілителям і шаманам. Регулярне споживання спеції очищає кров і печінку, позитивно позначається на кольорі шкіри, виводить з організм у токсичні речовини, які накопичуються протягом життя. Спецію застосовують у лікуванні онкологічних захворювань. Вона сприяє пригніченню ракових клітин.

    Речовини, які є в шафрані, поліпшують зір і лікують катаракту. Аромат шафрану має цілющі властивості: він дозволяє позбутися від головного болю, безсоння, стресу та інших проблем з нервовою системою.

    Шафран містить у собі велику кількість антиоксидантів, які захищають організм від негативного впливу вільних радикалів і покращують імунітет. Є в ньому калій, який нормалізує серцеві скорочення і артеріальний тиск.

    10 Вражаючих властивостей шафрану

    • потужний антиоксидант
    • покращує настрій
    • володіє протираковими властивостями
    • зменшує симптоми ПМС
    • відмінний афродизіак
    • допомагає скинути вагу
    • покращує зір у дорослих
    • зменшує захворюваність серця
    • підвищує чутливість до інсуліну
    • покращує пам’ять
    Як відрізнити справжній шафран від підробного

    Як відрізнити справжній шафран від підробного

    Спецію почали активно підробляти. Шафран вважають вільним від домішок, якщо він відповідає вимогам стандарту ISO 3632, і в натуральну продукцію не додавалося ніяких додаткових речовин.

    Зазначені стандарти застосовуються для оцінки стійкості смаку, аромату і кольору прянощі, оскільки без цього шафран не має кулінарної цінності.

    Варіанти
    фальсифікації

    • Продаж під виглядом шафрану квіток чорнобривця, під фарбованих харчовим барвником;
    • Справжній шафран рясно присмачують оливковою олією, щоб його вага збільшилася, і з довірливих споживачів за нього можна було отримати вдвічі більшу плату.
    • Щоб відрізнити справжнього «короля спецій» від просоченого оливковою олією, слід покласти тичинки на аркуш паперу, і розчавити їх. Якщо в продукті присутні сторонні домішки, на папері залишиться характерна масляна пляма.
    • Не купуйте мелений шафран! 90% шафрану в порошку – фальшивка, але шахраї можуть підробити і рильця. Їх навіть покривають гліцерином, щоб вони були солодкими.
    • Справжні жилки шафрану яскраво-червоні, іноді коричневі і м’які на дотик. Тичинки обов’язково переплітаються одна з одною. Чорні жилки говорять про низьку якість шафрану.