Як вирощують шафран. Технологія, грунт, клімат

Як вирощують шафран. Технологія, грунт, клімат

Шафран — високорентабельна культура для вирощування та найдорожча у світі спеція. Це чудовий варіант для тих, хто планує сімейний бізнес. Адже попри те, що крокус дає низький врожай, він дорого коштує, не вимагає важкого догляду та великих грошових вкладень.

До того ж на даний час з’явилось багато інформації та досліджень, які полегшують роботу фермерів у цій галузі. Основна складність полягає вже в реалізації готової продукції. Адже культура споживання шафрану в Україні лише зароджується.

Часто українські споживачі надають перевагу іранському шафрану перед українським: через те, що він менше коштує. Та останнім часом попит на спеції українського виробництва все ж зростає, що відкриває нові перспективи для фермерів.

Шафран: особливості культури
Шафран, або шафрановий крокус — це стерильна рослина. Вона має зворотній вегетативний цикл. Листя на крокусі з’являється у вересні, квіти — у жовтні. Вже у травні або червні наступного року крокус засихає.

Квітка шафранового крокусу має 6 фіолетових пелюсток, 3 жовті тичинки та одну червону маточку. Рильця (нитки) після висихання дають найдорожчу у світі спецію — шафран.

Селекційні роботи з крокусом не виконують, адже він не розмножується та має триплоїдну природу. Вегетативне розмноження шафрану відбувається бульбоцибулинами.
Крокус можна вирощувати у:

  • відкритому грунті;
  • теплицях.

Цю рослину активно вирощують для продажу такі країни, як Індія, Іран, Іспанія, Італія, Греція. Об’єм світового виробництва шафрану досягає близько 205 тонн за рік. До 137 тонн продукує та експортує Іран, використовуючи під шафран до 47 тис. га площ.

Основний недолік збуту шафрану, особливо, коли мова йде про експорт, полягає в “непрозорості” ринку. Крокус різного походження може мати абсолютно різну вартість та якість.
Фінансовий аспект
Врожайність шафранового крокусу з 1 гектара складає, в середньому, 6-10 кг сухої спеції. Орієнтовна оптова ціна реалізації станом на кінець 2021 року — 1500-3000 євро на кг.

 

Яким має бути клімат та грунт для вирощування шафранового крокусу?

Оскільки шафран вирощують в різних регіонах планети, специфіка посадки буде суттєво відрізнятися залежно від клімату, типу ґрунту, глибини посадки та відстані бульбоцибулин.

Щороку висаджена цибулина шафрану відмирає, залишаючи по собі потомство, яке надалі й дає квітку — врожай. Дрібній цибулині потрібно 2-3 роки, щоб дати перший цвіт. Чим крупніший посадковий матеріал, тим більше з однієї площі можна зібрати спецій.

Шафран має такі переваги, як стійкість до посухи та спеки, може виживати за екстремально високих температур. Проте оптимальний врожай забезпечує саме сприятливий клімат. На відміну від інших культур, шафран не любить тепло, навпаки при падінні температури грунту нижче +20° починається його ріст та вегетація. Майже всю зиму рослина стоїть зеленою.

Оптимальними для шафранового крокусу є пухкі ґрунти з високим вмістом поживних речовин: піщані, суглинисті фактурні. Зокрема, добре дреновані, з рівнем pH від 5 до 8.

У всіх зонах України та різних українських ґрунтах шафран росте добре: це показує успішна практика багатьох фермерських господарств. Бульбоцибулини вдається вирощувати навіть в сухих або напівсухих ґрунтах, але за умови можливості вчасно зрошувати землю.

Вирощування шафранового крокусу у вологих та напіввологих ґрунтах теж можливе, але земля повинна бути добре дренованою. Це унеможливить зараження та гниття цибулин під час дощів.

На думку науковців, вирощування крокуса оптимальне в умовах чітких кліматологічних зими та літа. З температурами від -15 до 20°C та 35-40 °C відповідно. Саме тому, найкращим для цієї культури є сухий та помірний клімат. До тропічного та полярного клімату ця рослина не адаптована.

Оскільки культура найкраще розвивається у жовтні та листопаді, сприятливі умови для цвітіння забезпечує середня температура 6-8 °C вночі та 15-20 °C вдень.

Науковці зауважують, що для вирощування шафрану потрібні чіткі кліматологічні літо та зима з температурами від 35-40 °C влітку до приблизно –15-20 °C взимку. Ось чому шафран можна вирощувати в сухих, помірних і континентальних типах клімату, але не в тропічних або полярних.

Зверніть увагу: культура потребує особливої уваги взимку. Під час екстремальних зимових температур є ризик, що листки замерзнуть. Внаслідок цього цибулини будуть розвиватися повільніше, рослина менше цвістиме та даватиме поганий урожай. Тому слідкуйте за прогнозом погоди в холодні місяці, й напередодні різкого зниження температур накривайте рослини соломою або волокнистою тканиною для захисту.

Як вибрати цибулини шафрану на посадку?

Крокус для посадки продається в форматі бульбоцибулин на вагу. Один кілограм посадкового матеріалу з вагою цибулини понад 5 грамів коштувати близько 200 грн, з вагою менш як 5 грамів — 180 грн.

Вища вартість 1 кілограму дрібних цибулин обумовлена тим, що покупець отримує більшу кількість таких цибулин. Бульбоцибулин з вагою 5-7 грам або від 7 грамів буде 130-150 штук в кілограмі, а з вагою до 5 грамів — 210-230 штук/кг.

Але це не єдина відмінність між великими та малими цибулинами шафрану. Посадковий матеріал великого розміру, куплений та висаджений в серпні, дасть квіти та врожай у жовтні того ж року. Дрібні цибулини найчастіше дають квіти вже на наступний рік.

Як садити шафран?

Ідеальний варіант для посадки шафранового крокусу — ділянка землі, на якій не висаджувалися інші бульби та бульбоцибулини хоча б останні 10 років. Додатково варто перевірити pH грунту: він має становити, як вже було вказано вище, від 5 до 8.

Ділянка готується до посадки шафрану культивуванням або оранкою на глибину до 20 сантиметрів. Завдяки цьому грядки залишаються вільними та добре провітрюються. До грунту перед посадкою варто додати органічні добрива — перегній або компост. Азотні добрива можна вносити вже після посадки.

На одній і тій же ділянці шафран може рости близько 6-7 років. Після цього, потрібно викопувати цибулини та пересаджувати їх в нове «свіже» місце.

Посадка шафранового крокуса проводиться в липні, серпні та вересні: вручну (в борозни) або машинним способом. Цибулини найкраще висаджувати на глибину 10-15 см. Відстань між ними має становити 10-15 см. Збирання врожаю припадає на кінець жовтня або початок листопада.

Науковці наголошують на тому, що поживні речовини та добрива відіграють важливу роль у вирощуванні шафранового крокусу. Зауважуючи, що доза добрива NPK 45:60:60 кг/га найкраще підходить для вищої врожайності квітів, а також цибулин.

Особливості поливу шафрану

Рослини споживають небагато води, головне не залишати грунт повністю сухим та підтримувати певний рівень вологи. Навесні починається активний ріст листя, в березні та у квітні-травні шафрану потрібно мінімум 20-30 мм води для оптимального відтворення нових цибулин.

У якості поливу можна використовувати обприскувачі, а також крапельне зрошення.

Для належного росту бульбоцибулин варто проводити зрошення з інтервалом 15 днів у кінці вересня та на початку жовтня. Це прискорить раннє цвітіння. Ранньоосінні дощі також збільшують утворення квітів.

Захищаємо шафран від хвороб та шкідників

Важливо прибирати з ділянки, на якій висаджено шафран, бур’яни. Особливо важливою така міра захисту є в перші тижні після посадки. Але з плюсів — шафран невразливий до попелиці, грибка на листках та вірусів. Тому обробляти його хімічними засобами немає потреби: ви економите час та кошти.

Загрозу для урожаю шафрану становлять полівки та лісові миші. Вони особливо полюбляють цибулини шафрану. Тому завдання фермера — по можливості, зменшити кількість цих гризунів на власній території. Це можна зробити за допомогою розміщення пасток.

Полюбляють шафран і кролики: вони вживають квіти та листя у їжу. Тому варто обгородити плантацію шафрану за допомогою високого паркану. Варто уважно контролювати бур’яни, особливо після посадки.

Як збирати квіти шафрану

Крокус цвіте один місяць — в жовтні. Збирати його рекомендуємо рано вранці, поки квітка ще закрита. Це допоможе зберегти якість. Збирають квіти виключно вручну: саме так, як це робилося багато століть тому. Адже ручний збір допомагає не пошкодити квіти, зберегти їхній аромат та всі корисні властивості.

Як сушити спецію

Щоб шафран був придатним для використання у якості спеції, нитки варто добре висушити. Їх можна сушити на ситі в приміщенні, яке добре провітрюється. Температура повинна становити 40-60°C.

Також шафран можна сушити в харчових сушарках (протягом 15 хв), в духових печах з привідкритими дверцятами, на відкритому сонці. Після висушування, нитки дуже легкі та просто ламаються.

Висушений шафран варто зберігати в герметичній упаковці, в сухому та темному місці, яке унеможливлює потрапляння прямих сонячних променів. За умов дотримання правил зберігання, шафран може залишатися свіжим та зберігати смако-ароматичні властивості протягом багатьох років.

Зверніть увагу: при виконанні всіх операцій вручну, виготовлення 1 кг спеції потребує приблизно 250-350 людино-годин, що дорівнює 3-4 грами на годину.

Підсумовуючи

Шафран — перспективна культура для вирощування. Адже потребує порівняно мало догляду та має високу вартість реалізації. Використовують рослину як інгредієнт харчової промисловості для фарбування, у харчовій та парфумерній індустріях, для виготовлення олійних витяжок, фармакологічній сфері, а також у молочній промисловості.


Інші статті