На сторожі здоров'я: шафран в традиційній та народній медицині

Шафран — справді унікальна спеція. Його цінують по всьому світу не лише за неймовірні смак та аромат, а й за цілющі властивості. На популярність цієї прянощі не впливає негативно навіть висока вартість. Остання, до речі, обумовлена тим, що для отримання всього 1000 мг висушеного шафранового волокна потрібно близько 150 квіток цієї рослини.
Унікальним шафран робить той факт, що він повністю уник індустріалізації. Власники плантацій, на яких росте ця рослина, змушені збирати її вручну. Так само як це робили їхні предки сотні й тисячі років тому.
Коли люди почали використовувати шафран?
Лікувальні властивості шафрану (крокусу) відомі з прадавніх часів. У 2004 році науковці, які вивчали 3500-річні фрески на Санторіні, віднайшли зображення богині, яка контролює використання препарату, отриманого з квітки шафрану.
Втім, це не єдина давня згадка про крокус. Зображення доісторичних місць заході Ірану, зроблене приблизно 50 000 років, містять шафранові барвники. Це ще раз доводить, що саме цю спецію можна назвати однією з найбільш прадавніх, відомих людству з сивої глибини віків.
Проти зайвої ваги, депресії та хвороби Альцгеймера: шафран у медицині
Хімічний склад крокуса містить 150 летких та ароматичних сполук. Це унікальне біохімічне поєднання, яке досі не розгадане повною мірою. Тому варто знати про те, що шафран — це не лише чудове доповнення смаку кондитерських виробів чи улюбленої паельї, а й потужний терапевтичний засіб, який широкого застосовується в офіційній та народній медицині.
Діабет та зайва вага
Нещодавні дослідження свідчать про те, що застосування такої прянощі в раціоні дозволяє нормалізувати вагу. Тому дієтологи рекомендують додавати шафран в їжу тим, хто бажає позбутися від надмірної маси тіла, стати більш струнким та здоровим.
А завдяки кроцетину, антиоксидантній та протизапальній властивості шафрану, його прийом позитивно впливає на стан пацієнтів з діабетом другого типу, знижує рівень холестерину.
Хвороба Альцгеймера
Зайва вага — не єдине, з чим допомагає впоратися шафран. Є дані про те, що ця унікальна спеція може використовуватися в комплексному лікуванні таких серйозних нейродегенеративних захворювань, як хвороба Альцгеймера.
Про останнє свідчать дані рандомізованого подвійного сліпого дослідження, яке проводилося протягом 22 тижнів у 2010 році. Це дослідження стосувалося впливу шафрану на стан пацієнтів з хворобою Альцгеймера (легкої та середньої тяжкості). У результаті було встановлено, що прийом 15 мг шафрану двічі на добу був таким же ефективним, як прийом донепезилу (“Арисепт”) 5 мг 2 рази на в день. Але зі значно меншою кількістю побічних ефектів.
Це — не єдине дослідження, яке стосувалося впливу шафрану на стан пацієнтів з хворобою Альцгеймера. Ще одне проводилося того ж року (у 2010-му), протягом 16 тижнів. Й підтвердило, що 15 мг шафрану двічі на день було безпечним та ефективним у лікуванні легкої та середньої тяжкості хвороби Альцгеймера.
Депресія
Ще одне захворювання, впоратися з яким допомагає шафран — це депресія. Адже крокус допомагає регулювати хімічні речовини мозку, стимулюючи вивільнення нейрохімічних речовин, таких як серотонін та дофамін, які також можуть допомогти при симптомах ПМС.
Було встановлено, що пелюстки крокуса володіють таким же потенціалом в терапії депресії, як і препарат прозак (флуоксетин). Дослідження, яке стосувалося впливу шафрану на стан пацієнтів з депресією, проводилося у 2007 році. Воно було опубліковане в журналі Progress in Neuropsychopharmacology and Biological Psychiatry. За його результатами встановлено, що 15 мг пелюсток шафрану були настільки ж ефективними, як 10 мг прозаку при лікуванні легкої та помірної депресії, при цьому у 25% пацієнтів була повна ремісія.
Дослідження щодо впливу крокусу на лікування депресії проводилося й раніше, у 2004 році. Воно продемонструвало, що 30 мг крокусу на день були настільки ж ефективними, як 100 мг іміпраміну під час терапії легкої та помірної депресії.
Зір
Шафран позитивно впливає на здоров’я очей, адже містить вітаміни групи В, каротиноїди (наприклад, кроцин) та антиоксиданти, які допомагають нейтралізувати вільні радикали в організмі.
Покращення сну
Тепле молоко з дрібкою шафрану з давніх-давен використовувалося для того, щоб спати міцно та глибоко. Деякі сучасні люди досі використовують цей стародавній метод. Науковці обгрунтовують легкий снодійний ефект шафрану наявністю в його хімічному складі сафраналу — леткої сполуки, яка також є природним знеболюючим засобом.
При застуді та кашлі
Завдяки м’якій відхаркувальній дії, шафран прискорює одужання від кашлю, полегшує його симптоми.
Для здоров’я серця, волосся та шкіри
Шафран містить цілий комплекс вітамінів та мінералів: марганець, залізо, калій. Вони не лише позитивно впливають на стан волосся та шкіри, а й покращують роботу серцево-судинної системи.
Експериментально підтверджені лікувальні властивості крокусу: повний перелік
Доведено позитивний вплив шафрану на стан пацієнта при таких захворюваннях, як:
- тривожні розлади;
- астенозооспермія (низька рухливість сперматозоїдів);
- гіпертрофія серця;
- гепатотоксичність внаслідок хіміотерапії;
- рак товстої кишки;
- діабетична нейропатія;
- дисменорея;
- еректильна дисфункція;
- гіпертонія;
- запальні процеси в організмі;
- рак печінки;
- оклюзія середньої мозкової артерії;
- розсіяний склероз;
- опіоїдна залежність;
- рак підшлункової залози;
- псоріаз;
- захворювання дихальної системи;
- рани та порізи.
Терапевтичний ефект при лікуванні перерахованих захворювань обумовлений наступними фармакологічними діями шафрану:
- анксіолітична;
- протизапальна;
- протиракова;
- антидепресивна;
- антимутагенна;
- антиоксидантна;
- антипроліферативна;
- афродизіакова;
- апоптотична;
- снодійна та заспокійлива;
- антагоністична до рецепторів простагландину;
- нейропротекторна.
Проте пам’ятайте: при вживанні шафрану, як і будь-якої рослини, потрібно бути обережним. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем перед початком застосування крокусу з лікувальною метою.